Projektünkről röviden
Az EFOP-5.2.2-17-2017-00024 „Családi szerepmodell – Kárpát-medencei keresztkötődések” projekt bemutatása, amelyet a Familire Társadalomszervező Központ valósít meg.
A TÁMOGATÁS TELJES ÖSSZEGE: 37.004.326 HUF vissza nem térítendő támogatás.
A támogatás mértéke: 100%
A projekt fizikai befejezésének dátuma: 2019. november 30.
A projekt azonosító száma: EFOP-1.3.6-17-2017-00001
A projekt címe: Imre herceg terv – közelebb egymáshoz
Kedvezményezett neve: Magyar Cserkészszövetség
Szerződött támogatás összege: 1.061.842.298.-Ft
A támogatás intenzitása: 100 %
A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2017.10.01.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2021.05.31.
A projekt keretében különböző tréningek, képzések, közösségi események lebonyolítása történik meg, melyek hozzájárulnak a fiatal felnőttek kompetenciáinak fejlesztéséhez.
A projekt célja nemzetközi tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése és ajánlások kidolgozása hazai alkalmazásra. A hazai fejlesztések mellett szükséges nemzetközi szakpolitikai tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése is, a megoldandó társadalmi hiányok és problémák jobb kezelése érdekében.
A projekt megvalósítása során az együttműködés keretében vállaljuk, hogy
- projektünk megvalósításával hozzájárulunk a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégia, a Végzettség nélküli iskolaelhagyás elleni középtávú stratégia, az Ifjúsági Garancia akcióterve, a Nemzeti Ifjúsági Stratégia, a Civil stratégia és a Nemzeti önkéntes stratégia, valamint a Duna Régió Stratégia céljainak eléréséhez, amely célként fogalmazza meg a (köz)szolgáltatások minőségének fejlesztését, esélyteremtő és hátránykompenzációs képességének erősítését.
Programunk hozzájárul a szakpolitikai szakemberek ismeretanyagának bővítéséhez, ezáltal a társadalmi kihívásokra adott válaszok is jobbá válnak.
A projekt átfogó célja: a nemzetközi tapasztalatok és jó gyakorlatok megismerése és ajánlások kidolgozása hazai alkalmazásra a család társadalmi szerepének erősítése témakörben.
A konstrukció keretében elérni kívánt részcélok a következők:
– a család társadalmi szerepét erősítő jó gyakorlatok megismerése kapcsán rendelkezésre álló speciális tudásanyag bővítése
– az együttműködés erősítése a Duna stratégia országai és a visegrádi országok szakpolitikai szakértői között
– szakpolitikai tudásanyag és a projektben végrehajtott kutatások eredményei olyan formában válnak elérhetővé, amelyek segítik a jövőbeli szakpolitikai tervezést és végrehajtást, valamint a megfogalmazott szakmai ajánlásoknak köszönhetően segítik a mindennapos szakmai munkát.
A családok jelenlegi helyzete alapvetően meghatározza a szakemberek körében végzendő kompetencia-fejlesztés célját és irányát. Alapvető feladatunknak tekintjük, hogy a projekt keretében elért szakpolitikai szakemberek – bevont célcsoport –, mint gondolkodó és gondolatformálásra képes személyek érték-orientált ismeretekkel való előkészítését és érzelmi megalapozását a tudás gyakorlati felhasználására, a készségek aktív hasznosítása irányába, úgymint a konfliktuskezelés, a helyzetek felismerése, a nyitottság és az elfogadás. A legnagyobb eredményt az esetükben a nemzetközi partnerektől átvett jó gyakorlatok kompetencia-fejlesztő hatásával érjük el, amelynek révén a szakma politikai jövőbeni tervezés és együttgondolkodás erősödik, hatékonyabbá válik. A szakemberek bevonása mellett fontos, hogy az egyes programelemeken keresztül az elsődleges célcsoportot – a családokat – is elérjük. Erre olyan programelemet alkalmazunk, amely ösztönzőleg hat a szakemberek és a családok közötti kommunikáció minőségére. A szakemberek számára a szakértőkkel és nemzetközi partnerekkel való kapcsolatteremtés új dimenziót jelenthet, a nemzetközi trendek megismerése fejlesztő hatást gyakorol munkájukra.
A projekt keretében a család társadalmi szerepét erősítő jó gyakorlatok megismerése és cseréje érdekében az alábbi tevékenységek megvalósítását tervezzük:
- a megjelölt területen fellelhető módszerek, eljárások megismerése nemzetközi együttműködés keretében
- nemzetközi hálózatépítés
- a megismert jó gyakorlatok leírása, a megszerzett tapasztalatok feldolgozása
- kutatás és összehasonlító elemzés a külföldi partnerek bevonásával a család társadalmi szerepének vizsgálatáról
- a projektbe bevont nemzetközi partnerekkel kompetenciafejlesztés, tréning és terepmunka megvalósítása Magyarország kevésbé fejlett régióiban
- közös szakmai programok szervezése, megtartása
- évente 6 alkalommal műhelymunka, évente 4 alkalommal tanulmányút szervezése és lebonyolítása az együttműködő partnerekkel
- disszemináció a hazai szakemberek körében tréningek, illetve kompetencia fejlesztés keretében
- módszertani szakmai összegzés és szakmai ajánlás megfogalmazása
- adatgyűjtés, dokumentációs rendszer működtetése
- a projekt keretében megvalósult kutatásról összehasonlító kutatási zárójelentés készítése és nyilvánosságra hozatala
- a projekt eredményeinek széles körű megismertetése.
A kötelezően megvalósítandó tevékenységeken túlmenően a projekt keretében az alábbi tevékenységek megvalósítását tervezzük:
- Magyarországi konferencia szervezése
- Honlap fejlesztés